Reprezentativni sindikati institucija Bosne i Hercegovine, uz prijetnju tužbama za koje su uvjereni da će ih i dobiti, zahtijevaju izmjene i dopune Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH na način da primjena osnovice za obračun plaća više ne ovisi o usvajanju budžeta BiH.
Postavlja se pitanje da li je i kako moguće ovo i uraditi posebno s aspekta pitanja privremenog finansiranja koje je regulirano drugim zakonom - o finansiranju institucija BiH.
Naime, privremeno finansiranje (koje je za institucije BiH postalo skoro pa pravilo jer se budžet ne usvaja na vrijeme pa je ono i sada na snazi) zabranjuje potrošnju više novca od iznosa koji je bio na raspolaganju u istom periodu godinu prije, što znači i rampu za povećanje plaća na način kako to sindikati traže - da ide primjena osnovice od 1. januara bez obzira na to je li budžet usvojen.
Osnovica za ovu godinu je veća nego ona od prošle, ali se ne primjenjuje upravo zbog zakonskih ograničenja.
Šemsudin Dedić, ekonomista po struci, zastupnik SDA i član Komisije za finansije i budžet Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, uz napomenu da podržava zahtjev sindikata, pojasnio je koje su mogućnosti da zaposlenici u institucijama BiH više ne ovise o političkoj volji onih koji trebaju donijeti budžet.
- Podržavam izmjene Zakona o plaćama jer ako ovako ostane, tek mjesec od usvajanja budžeta zaposlenici u institucijama BiH bi dobili uvećane plaće, a to bi pravo izgubili za sve protekle mjesece. Dakle, ako se budžet usvoji u augustu, za sve mjesece prije toga ne bi dobili uvećane plaće – rekao je Dedić.
Istakao je da su dvije varijante kako to promijeniti da zaposleni ne bi morali ići u sudske postupke.
- Prvo, kroz izmjene Zakona o plaćama, što bi im garantovalo da će nakon usvajanja budžeta zapravo dobiti razliku plaća od one koju su dotad primali do one uvećane. I to ne samo ove godine nego i narednih. Oni ne trebaju snositi posljedice neodgovornosti neusvajanja budžeta.
Druga varijanta je i najbolja, da se uz Zakon o plaćama izmijeni i Zakon o finansiranju institucija BiH u dijelu privremenog finansiranja. Tako bi zakonski omogućili da primjena osnovice ide odmah – stava je Dedić.
Naglasio je da je najgora treća varijanta, a to je da ostane kako jeste i da se čeka budžet.
Naveo je i da će se, baš po pitanju neusvajanja budžeta na vrijeme, morati konačno uvesti sankcije za kršenje budžetskog kalendara. Za poštivanje budžetskog kalendara, odnosno donošenje budžeta BiH odgovorni su ministar finansija i trezora BiH, Vijeće ministara BiH, Predsjedništvo BiH i Parlamentarna skupština BiH.